strategia sm min

5 kroków do strategii marketingowej

Social MEdia / digital marketing

Zanim rozpoczniesz lub przejmiesz prowadzenie profilu, pierwszym krokiem działań powinno być zbudowanie strategii marketingowej, która będzie wyznaczała tor Twojej pracy. Wlicza się w to wyznaczenie celów i możliwości, określenie budżetu, rozrysowanie poszczególnych działań, stworzenie linii kreacji oraz kategorii publikacji. Przemyślana strategia, a później jej rzetelna realizacja, to prosta droga do efektywności i sukcesu.

Nasz team stworzył dla Ciebie krótki przewodnik, czyli 5 kroków do udanej strategii marketingowej! Miłej lektury.

 

Czy muszę tworzyć strategię marketingową?

Tak. Przejrzysty plan działania ułatwi osiągniecie wyznaczonego celu. Pracownicy, jak i klienci, będą wiedzieli, kto jest grupą docelową, jaki publikujemy content oraz jak mierzymy skuteczność działań.

Twoja strategia komunikacji w ostatecznej wersji powinna odpowiadać na pytania:

    • Co chcemy osiągnąć?
    • Jak to zrobimy?
    • Kiedy to osiągniemy?
    • Jakim kosztem to zrobimy?
1 min 3

#1 Pierwszy krok - CEL

Tak. Przejrzysty plan działania ułatwi osiągniecie wyznaczonego celu. Pracownicy, jak i klienci, będą wiedzieli, kto jest grupą docelową, jaki publikujemy content oraz jak mierzymy skuteczność działań.

Najważniejszym punktem procesu tworzenia strategii marketingowej jest ustalenie jasno określonego celu naszych działań tak, aby pracownicy i klienci dobrze go pojęli. Nie ma nic gorszego, jak praca nad projektem, który w efekcie nie przynosi nam żadnych korzyści

2 min 2

#2 Drugi krok - Audyt

Ważnym aspektem jest także analiza wewnętrzna i zewnętrzna. To, w jakim sektorze i na jakim poziomie jest reklamowany przez nas produkt/usługa ma bezpośredni wpływ na prowadzone działania. Tylko dokładnie znając konkurencję, możesz ją przegonić!

3 min 2

#3 Trzeci krok - Budżet

Określenie budżetu to podstawa każdej strategii marketingowej. W oparciu o finanse, jakimi dysponujesz, możesz zaplanować poszczególne okresy działania i kontrolować wydatki.

4 min 2

#4 Czwarty krok - KPI

Kluczowe wskaźniki efektywności to podstawowe założenia strategiczne, które mają wymierne cele. Może to być np. wyznaczona ilość konwersji w danym okresie. Dzięki KPI możesz analizować postępy i rozwój swoich działań, realizować plan lub przewidzieć sytuacje kryzysowe.

5 min 1

#5 Piąty krok - Grupa docelowa

O niej pisali już chyba wszyscy, ale warto przypomnieć o tym ważnym aspekcie tworzenia strategii marketingowej. Tylko poprawnie określona grupa docelowa przyniesie nam korzyści. Bez wątpienia bezcelowe jest targetowanie kampanii na osoby niezainteresowane tematem. To strata czasu oraz budżetu.

W PLANie zdarzały się sytuacje, kiedy zauważyliśmy z czasem, że na danym profilu utworzyła nam się nowa zaangażowana grupa docelowa, odbiegająca od tej, którą określił sam klient. W takiej sytuacji warto przeanalizować zmiany targetowania i skonsultować następne kroki.

Jeśli masz pewność, że modyfikując grupę docelową, Twoje działania uzyskają lepsze efekty, porozmawiaj o tym ze swoim teamem. Nie bój się podjąć radykalnych kroków! Zaproponuj klientowi zmiany, argumentując je rzeczywistymi przykładami z prowadzonego profilu.

Warto zapamietać.

Nie podejmuj działań bez przemyślanej strategii marketingowej. Tylko dopracowany i spójny plan przełoży się na pozytywne efekty Twojej pracy. Pamiętaj o najważniejszych elementach, które musisz przeanalizować: cel, audyt, budżet, KPI oraz grupa docelowa.

I na koniec… kontroluj swoje działania, moderuj poszczególne etapy i trzymaj się PLANu.

Kim jesteśmy?

DOBRZE ZAPLANOWANI

Jesteśmy agencją marketingową specjalizującą się w digital marketingu. Działamy na rynku od ponad 10 lat.

Wierzymy w prawdziwe partnerskie relacje. Ważne jest dla nas, aby każdy klient był zadowolony nie tylko z uzyskiwanych efektów, ale także z jakości współpracy.

PLAN_1_WWW-min
PLAN_2_WWW-min

Dlaczego My

DOBRZE ZAPLANOWANI

Jesteśmy profesjonalnym partnerem. Pracujemy z wiodącymi światowymi i polskimi markami. Zrealizowaliśmy dziesiątki projektów. Nieustannie zdobywamy nowe doświadczenia.

Realnie określamy cele, odpowiedzialnie je realizujemy i wypełniamy zobowiązania. Dostarczamy efekty, bo dokładnie wiemy, co robimy.