Kampania Google Ads i chleb?
Kampania GOOGLE ADS
Kto nie chce Twoich usług? Czy istnieją kampanie idealne? Pewnie tak, choć nawet najlepszym zdarzają się błędy. Zwłaszcza na początku.
Jak nie przepalać budżetu na niewartościowe zapytania?
Kluczowe pytanie?
„Czy rozwożą Państwo chleb po wsiach?”
To pytanie padło w odpowiedzi na jedną z pierwszych kampanii Planu w Google Ads. Dla jasności… nie, chleba nie rozwozimy, ale zdecydowanie uczymy się na błędach. Dlatego chcemy podpowiedzieć, jak optymalizować grupy docelowe, aby takie telefony się nie powtarzały.
Najczęstszy cel kampanii to sprzedaż
Klienci agencji marketingowych planując uruchomienie kampanii reklamowej, najczęściej od razu w głowie mają sprecyzowany cel. Myślą o tym, żeby osiągnąć zysk finansowy, zwiększyć sprzedaż, dotrzeć z komunikatem do większego grona potencjalnych Klientów swojej marki, zaistnieć w ich świadomości, itp. Naturalnie pojawia się pytanie, ile muszą zapłacić, by te wszystkie założenia zrealizować.
Jak doskonale wiemy, nie tylko od pieniędzy zależy osiągniecie celu kampanii reklamowej. Równie ważne jest to, do kogo dotrzemy ze stworzonym przez nas komunikatem reklamowym, a jeszcze istotniejsze wydaje się to, żeby nie docierać tam, gdzie nas nie chcą i nie potrzebują.
Co zatem zrobić, by nie przepalić budżetu reklamowego na dostarczaniu komunikatu do niewłaściwych odbiorców?
1. Przemyśl to!
Początkowym punktem podczas procesu kreowania kampanii powinno być pochylenie się nad tym, do kogo powinna ona dotrzeć. Takie przemyślenia są konieczne, by stworzyć w swojej głowie obraz idealnego adresata kampanii.
Przyjrzyj się produktowi lub usłudze, które mają być reklamowane.
- Dla kogo są to produkty?
- Czy usługi wykonywane są tylko w określonej lokalizacji?
- Jaki wpływ na zakup może mieć cena?
Odpowiedź na kilka podstawowych pytań może znacznie pomóc nie tylko w doborze grupy docelowej, ale i w późniejszym przygotowywaniu komunikatu reklamowego.
2. Dobieraj i wykluczaj!
Znając podstawowe przeznaczenie produktu czy usługi, które mamy reklamować, możemy zacząć precyzyjniej określać, do kogo trafi uruchomiona przez nas kampania. Zawężając targetowanie, musimy odpowiadać sobie na pytania, kogo potencjalnie zainteresuje nasza reklama.
Na tym etapie pomocna jest możliwość określenia zainteresowań i zachowań użytkowników Facebooka.
3. Wyjdź poza schematy!
Nie każdy produkt z podobnej branży będzie miał tych samych odbiorców. Dlatego przy kreowaniu kampanii Facebook Ads, warto wychodzić myśleniem poza to, co znaliśmy wcześniej.
Jeśli mamy zareklamować usługi dostępne tylko w danym regionie, targetujmy kampanie lokalizacyjnie. Nie ma potrzeby wydawać budżetu na reklamę trójmiejskiego Salonu Urody wśród użytkowników mieszkających w Zakopanem. Takie działania zużywają tylko nasz budżet reklamowy na niewartościowe reakcje.
Na tym etapie pomocna jest możliwość określenia zainteresowań i zachowań użytkowników. Dookreślenie grupy sprawia, że nasze treści nie są określane jako “nieodpowiednie” lub “nieinteresujące”.
Konkretny przykład z naszych doświadczeń.
Kto jest potencjalnym Klientem dla marki produkującej mini modele pojazdów? Wiodąca marka, z którą współpracowaliśmy, określiła idealną grupę odbiorców jako ojców z synami… szczerze? Taka grupa prawie nie istnieje na Facebooku… Burza mózgów i szeroka analiza dostępnych danych skłoniła nas do zejścia z tej utartej ścieżki. Testując kilka roboczych hipotez, dotarliśmy do grupy… rolników 🙂
Dobór takiej grupy okazał się strzałem w 10! Wystarczyło pięć miesięcy, by na profilu marki zgromadzić 5000 oddanych fanów, którzy bardzo chętnie kupowali mini traktory. Z kolei średni koszt za aktywność na reklamach facebookowych wyniósł 0,08 zł !
Podsumowując, skuteczne i kompletne kampanie to te, w których sprecyzowana jest grupa docelowa… i grupa, do której nie chcemy dotrzeć.
Kim jesteśmy?
DOBRZE ZAPLANOWANI
Jesteśmy agencją marketingową specjalizującą się w digital marketingu. Działamy na rynku od ponad 10 lat.
Wierzymy w prawdziwe partnerskie relacje. Ważne jest dla nas, aby każdy klient był zadowolony nie tylko z uzyskiwanych efektów, ale także z jakości współpracy.
Dlaczego My
DOBRZE ZAPLANOWANI
Jesteśmy profesjonalnym partnerem. Pracujemy z wiodącymi światowymi i polskimi markami. Zrealizowaliśmy dziesiątki projektów. Nieustannie zdobywamy nowe doświadczenia.
Realnie określamy cele, odpowiedzialnie je realizujemy i wypełniamy zobowiązania. Dostarczamy efekty, bo dokładnie wiemy, co robimy.